مدیریت مکاتب دخترانه به زنان سپرده می‌شود

 - ظفرشاه رویی

 

مقام‌های وزارت معارف می‌گویند که براساس حکم جدید رییس‌جمهور، مدیریت تمام مکاتب دخترانه در سراسر کشور به خانم‌ها سپرده می‌شود. این مقام‌ها می‌افزایند که هدف از این اقدام بلندبردن سطح مشارکت و سهم زنان در تصمیم‌گیری‌ها در مکاتب است.
داکتر اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف، با اعلام این خبر می‌گوید که قرار است طی ده روز آینده مدیریت تمامی مکاتب دخترانه در کابل از مردان گرفته به زنان سپرده می‌شود. آقای بلخی که روز یکشنبه، ۲۵ میزان، در مراسم افتتاح نمایشگاه پروژه‌های ساینسی و تخنیکی دانش‌آموزان مکاتب دولتی و خصوصی شهر کابل صحبت می‌کرد، افزود: «در مکاتب دخترانه در مرکز و ولایات، ما تصمیم‌ گرفته‌ایم که مدیران این مکاتب از خود خانم‌ها مقرر شوند.»
وزیر معارف تاکید کرد که این تصمیم طی ده روز آینده در مکاتب دخترانه کابل اجرا خواهد شد. وی گفت: «در راستای این که خانم‌ها بیشتر 
مشارکت داشته باشند، در اداره‌ی مکاتب، ما در وزارت معارف تصمیم‌ گرفته‌ایم و مکتوب هم به ریاست معارف شهر روان کردیم که مکاتب دخترانه‌ که مدیران‌شان مرد هستند که ممکن است سال‌ها مکاتب را اداره کرده و مدیریت خوب داشته باشند، ولی به‌خاطر حضور فعال خانم‌ها در سطح مدیریتی مکاتب، ما تصمیم گرفتیم که مدیریت مکاتب دخترانه که اگر در آن مردها و آقایان مدیراند، به خانم‌ها سپرده شود. من همین حالا به رییس معارف شهر می‌گویم و قبلا هم نامه رسمی روان کردیم که در خلال یک هفته تا ده روز این برنامه در مکاتب شهر کابل باید عملی شود. در مکاتب دخترانه‌ای که مدیران‌شان مرد هستند تبدیل و از خدمات شان تقدیر و در جای مناسب دیگری مقرر شوند و مردان‌شان در مکاتب دخترانه سرمعلم هستند، اگر مدیر هستند و اگر معاون هستند، این‌ها به مکاتب پسرانه بروند و به‌جای شان خانم‌ها مقرر شوند.»
وزیر معارف هم‌چنین افزود: «در تمام ولایات افغانستان هدایت رییس‌جمهور است که ما معاونین تدریسی ریاست‌های معارف ولایات را ما از میان خانم‌ها مقرر می‌کنیم. این مساله را قبلا هم گفته‌ایم و هدایت رییس‌جمهور هم همین است. به‌خاطر حضور پررنگ خانم‌ها در مدیریت مکاتب باید این موارد عملی شود. این موارد به زودترین فرصت عملی خواهند شد.» وی تاکید کرد که حضور بیشتر خانم‌ها در سطح رهبری مکاتب می‌تواند بیشتر مفید واقع شود.
پیش از این دفتر ریاست‌جمهوری اعلام کرده بود که اکثریت آموزگاران در مکاتب شهر کابل را زنان تشکیل می‌دهند. دفتر ریاست با ارایه معلوماتی از میزان پیشرفت‌ها طی سال‌های اخیر تحت عنوان «فصل آبادی» در صفحه فیس‌بوک خود گفته بود که هفتاد و هشت درصد آموزگاران در مکاتب شهر کابل و سی‌و‌سه درصد آموزگاران کل مکاتب کشور را زنان تشکیل می‌دهند. براساس این معلومات، بیست‌و‌هشت درصد کل کارمندان وزارت معارف بانوان اند.

نمایشگاه ساینسی و تخنیکی

در همین ‌حال، ده‌ها دانش‌آموز دختر و پسر از مکاتب دولتی و خصوصی، ساخته‌های‌شان را که با ابتدایی‌ترین ابزار و وسایل ماشین‌آلات برقی و غیربرقی ساخته‌اند، در نمایشگاه ساینسی و تخنیکی به نمایش گذاشته‌اند. دستگاه جوجه‌کشی مرغ، هواپیما، جارو برقی، ماشین لباس‌شویی و هم‌چنین دستگاه‌هایی که آکسیجن تولید می‌کنند، از جمله ابزارها و وسایلی‌اند که توسط دانش‌آموزان مکاتب ساخته شده و به نمایش گذاشته‌اند.
ریحانه موسوی یک تن از دانش‌آموزان لیسه عالی رخشانه در کابل که موفق به ساختن یک دستگاه کوچک جوجه‌کشی شده است، می‌گوید که او با استفاده از این دستگاه می‌تواند طی بیست روز بیست جوجه مرغ بکشد. دستگاهی که ریحانه ساخته خیلی ساده به نظر می‌رسد. این دستگاه یک ظرف پلاستیکی که دهنش قابل بسته‌شدن است می‌باشد. ریحانه در داخل آن یک چوکات کوچک را که در بالای آن بیست عدد تخم مرغ می‌گذارد، جاسازی کرده است. در داخل این ظرف مقداری آب هم می‌ریزد تا کمی رطوبت تولید کند. در یک پهلوی این ظرف پلاستیکی یک لامپ کوچک سه ولت را نصب کرده تا با روشن‌شدن این لامپ حرارت هوای داخل ظرف بالا برود. در داخل این ظرف یک دستگاه کوچک که دمای هوا را نشان می‌دهد نیز گذاشته شده است. دمای هوای داخل ظرف نباید از سی‌و‌هفت درجه بالا برود، زیرا ممکن است تخم‌هایی که برای جوجه‌کشی در آن گذاشته شده، گنده شوند. ریحانه موسوی می‌گوید که در مدت شانزده روز باید از تخم‌هایی که داخل دستگاه‌ گذاشته می‌شوند، مراقبت جدی شود و هر چهار ساعت بعد تکان داده شوند.
هم‌چنین مریم، دانش‌آموز صنف دوازدهم لیسه خصوصی کاردان که تنها چند تا بوتل آب معدنی کوچک و پیپ‌های آب میوه و گیلاس را به نمایش گذاشته، می‌گوید که او می‌تواند با استفاده از همین ابزارهای ساده از یک پایینی به ارتفاع بلند آب بالا کرده و برق تولید کند. او می‌افزاید که این کار از طریق نصب دو پیپ در دهن یک ظرف کلان که قدرت گنجایش آب زیاد را داشته باشد و از نفوذ هوا در داخلش جلوگیری کند، ممکن است. مریم گفت که از این طریق می‌تواند بدون قوه‌های دیگر، از جمله برق و واتر پمپ، هم آب بالا بکشد و هم برق تولید کند.

چپاول دارایی های مردم توسط زورمندان ، جنگ سالاران و مفسدین داخل حاکمیت

Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen
© Rahema نشر مجدد مضامین این صفحه با ذکر منبع مجاز است