غصب زمین‌ ادامه دارد
این‌بار نوبت کودکستان و سینما

 

دوشنبه ۱۲ اسد ۱۳۹۴ - رستگار

شماری از زورمندان و غاصبان دو جریب زمین کودکستان مقابل بلاک‌های سیلو، حدود دو جریب زمین پارکینگ سینما بهزاد در ناحیه اول شهرداری کابل و سه جریب زمین دولتی در جوار لیسه امانی را که حدود ۲۰ میلیون دالر ارزش دارد، غصب کرده‌اند.
این زمین‌ها طی دو سال گذشته در حالی غصب شده‌اند که براساس فرمان شماره ۴۵ حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، وزارت‌خانه‌های داخله، زراعت، آبیاری

 

 

 

و مالداری، داخله، دفاع، وزارت عدلیه، ریاست عمومی امنیت ملی، دادستانی کل و اداره ارگان‌های محل موظف بودند تا فهرستی از غاصبان زمین تهیه کنند و زمین‌های غصب شده دولتی را مسترد سازند.
محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهور، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و برخی از مقام‌های مسوول در حکومت وحدت ملی نیز، طی چند ماه گذشته، تاکید کرده‌اند تا از غصب زمین‌های دولتی جلوگیری شود؛ اما یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد غصب زمین‌های دولتی طی چند ماه گذشته افزایش یافته است.
سندهایی که به ۸صبح رسیده نشان می‌دهد که به تازگی زمین‌خواران با حمایت مقام‌های شهرداری کابل موفق شده‌اند زمین‌های دولتی را در برخی از ساحات مهم شهر کابل به زمین‌های شخصی خود تبدیل کنند.
غلام‌سخی نورزاد، شهردار کابل در زمان داوود خان، در جریان ساخت جاده‌ی پولی‌تخنیک- کوته‌سنگی، صدها جریب زمین شخصی در مسیر این جاده را استملاک کرده است. شهرداری آن زمان، در بدل استملاک زمین‌های افراد، پول یا زمین‌های رهایشی در پروژه‌ی خوشحال خان توزیع کرده است. حدود ۶۵ جریب زمین جاده پولی‌تخنیک- کوته‌سنگی به ارزش میلیون‌ها دالر در ساحه تجارتی موقعیت دارد و شهرداری کابل این زمین‌ها را به ۴۳ بلاک رهایشی تبدیل کرده است. ۸صبح دریافته که حدود ۱۹ بلاک به شکل قانونی و زمین ۲۳ بلاک دیگر به‌شکل خودسر توسط برخی از مقام‌های شهرداری به فروش رسیده است.
در پلان تخنیکی شهرداری کابل، برای ۴۳ بلاک، حدود ۲ جریب زمین به ساخت کودکستان اختصاص داده شده اما در حال حاضر این زمین در ملکیت شخصی به نام هدایت‌الله است .

 

دو جریب زمین چهارمیلیون دالر

 

هر بسوه زمین در مربوطات بلاک‌های مقابل سیلو در بازار آزاد و راهنمایی‌های معاملات، بیش از ۱۰۰ هزار دالر امریکایی خرید و فروش می‌شود و ۲ جریب زمین ساحه کودکستان بیش از ۴ میلیون دالر ارزش دارد.
با آن‌که در سندها آمده است که هدایت‌الله حدود ۲ جریب زمین ساحه کودکستان را از ورثه غضنفر به تاریخ ۱۲/۶/۱۳۹۲ خریداری کرده است؛ اما تمام زمین‌های ساحات تجارتی و رهایشی از سه‌راهی پولی‌تخنیک الی ریاست ملی بس در زمان داوود خان استملاک شده است.
در عین حال، این زمین در شمال بلاک‌های شماره ۲۱ و ۲۲ و در جنوب بلاک‌های ۲۵ و ۲۶ موقعیت دارد و توزیع این بلاک‌ها در سال ۱۳۸۴ شروع شده و در وسط بلاک‌ها برای ساخت کودکستان نیز زمین در نظر گرفته شده است.
ریاست ناحیه پنجم شهرداری کابل، در مکتوب‌های شماره ۲۰۴۱/۱۰۸۹ و ۲۰۴۲/۱۰۹۰ تاریخ ۱۰/۲/۱۳۹۲ عنوانی امریت حوزه پنجم امنیتی پولیس شهر کابل به نقل از مکتوب شماره ۵۶۹۳، تاریخ ۵/۸۱۳۹۲ آمریت کنترول و مراقبت ریاست ساختمان‌های اساسی شهرداری کابل نوشته است: «قسمی‌که در جریان قرار دارید، در سمت شمال بلاک‌های ۲۵ و ۲۶ واقع بخش «الف» خوشحال‌خان مینه مقابل سیلو، شخصی به اسم قاری هدایت‌الله یک ساحه وسیع را توسط تکه احاطه کرده و ساحه متذکره را از دید انجنیران و کنترول‌کنندگان ناحیه مخفی ساخته است. »

 

احاطه خود سرانه زمین کودکستان

در ادامه مکتوب تاکید شده است: «ریاست ناحیه پنجم بارها به قاری هدایت‌الله تفهیم کرده تا تکه سبز را از اطراف زمین جمع کرده و در صورتی‌که ادعای ملکیت دارد به شعبات ذی‌ربط شهرداری مراجعه کند؛ ولی متاسفانه او تاکنون تکه سبز را از اطراف ساحه که خودسرانه احاطه کرده جمع آوری نکرده است و پولیس باید از هرگونه تحرکات جلوگیری کند.»
در پایان این مکتوب، امضای کشن‌سنگ هنریار، رییس پیشین ناحیه پنجم شهرداری کابل وجود دارد. هم‌چنین، آقای هنریار در مکتوب‌های شماره ۱۸۱۵ و ۱۸۱۳ از مسوولان آمریت حوزه پنجم امنیتی پولیس خواسته است که اعمار ساختمان در اطرف بلاک‌های سیلو غیرقانونی بوده و از ساخت بلند‌منزل جدا جلوگیری شود.
در حال حاضر، صدها خانواده در بلاک‌های مقابل سیلو زندگی می‌کنند و دغدغه‌ی اساسی‌شان داشتن کودکستان است .

محرومیت کودکان از رفتن به کودکستان

کایینات که حدود شش سال سن دارد، از رفتن به کودکستان محروم شده است. این کودک که در بلاک ۲۹ زندگی‌ می‌کند، به‌دلیل نبود کودکستان در نزدیک بلاک‌ها، به کودکستان ساحه رهایشی خوشحال خان الف مراجعه کرده اما پذیرفته نشده است.
ذبیح‌الله، برادر بزرگ کایینات می‌گوید که کودکستان ساحه رهایشی، کودکان بلاک‌ها را به‌دلیل نبود جای بیشتر نمی‌پذیرد.
او گفت: «چند بار تلاش کرده‌ایم تا کایینات را به کودکستان شامل سازیم؛ اما موفق نشده‌ایم. یک کودکستان در ساحه الف خوشحال خان وجود دارد که ظرفیت پذیریش کودکان بلاک‌ها را ندارد؛ به همین سبب از شمولیت آنان خود‌داری می‌کنند.»
به‌گفته او، شهرداری کابل برای ساخت کودکستان زمین در نظر گرفته؛ اما در حال حاضر این زمین در اخیتار مافیا قرار دارد .

شکایت بدون نتیجه به ریاست جمهوری

در همین حال، شماری از باشندگان بلاک‌های مقابل سیلو بارها از غصب زمین کودکستان به ارگان‌های امنیتی، شهرداری و حتا ریاست‌جمهوری شکایت کرده‌اند؛ اما تاکنون هیچ اداره‌ای به مشکل آنان رسیدگی نکرده است.
حدود ۴۰ باشنده بلاک‌ها به شمول وکیل گذر ساحه خوشحال خان الف و ملا امام مسجد مدینه، سال گذشته طی عریضه‌ای عنوانی معاونیت اول ریاست‌جمهوری، از غصب حدود دو جریب زمین کودکستان انتقاد کرده بودند.

 

 


در بخشی از این عریضه آمده است: «حدود ۴ جریب زمین دولتی که در وسط بلاک‌های ۲۱،۲۲، ۲۵ و ۲۶ مقابل سیلو موقعیت داشته که قبلا توسط شهرداری استملاک شده و برای مالکان آن زمین‌های رهایشی یا پول نقد داده شده بود؛ به‌منظور رفع مشکلات اهالی این زمین در پلان و نقشه شهرداری برای مکتب و کودکستان اسکیج گردیده است.»
در ادامه عریضه تاکید شده است: «متاسفانه غاصبان زمین با جعل کاری و همکاری مستقیم ریاست استملاک شهرداری، رییس و مدیر انجنیری ناحیه پنجم زمین استملاک شده‌ی دولتی را در اختیار شخصی به نام هدایت‌الله از باشندگان پغمان قرارداده است. این شخص با استفاده از افراد مسلح و همکاری حوزه پنجم امنیتی پولیس ساحه را غصب و اطراف آن را جالی و پرده گرفته است.»
آنان از معاون اول پیشین ریاست‌جمهوری خواسته‌اند که به‌منظور ساخت کودکستان، زمین را از چنگ مافیا درآورد.
اجاره زمین کودکستان به یک شرکت ساختمانی
از سوی دیگر، یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که در حال حاضر، هدایت‌الله زمین کودکستان را به یک شرکت ساختمانی، سنگ‌فروشان و گل‌فروشان به کرایه داده است.
در این زمین، یک موترشویی نیز وجود دارد. حاجی گل آغا، مالک این موتر‌شویی می‌گوید که حدود ده سال است زمین موترشویی ساحه کودکستان را از ناحیه پنجم شهرداری به کرایه گرفته و ماهانه به دولت بیش از ۴ هزار افغانی کرایه می‌پردازد.
او به ۸صبح گفت: «هدایت‌الله چندبار همراه افراد مسلح آمد و هشدار داد که باید کرایه زمین موتر‌شویی را که در ساحه کودکستان موقعیت دارد به او بدهم؛ اما من هرگز تسلیم هدایت‌الله نشدم. زمین را از شهرداری به نام زمین دولتی کرایه گرفتم و چطور این زمین را دوباره به‌عنوان زمین شخصی به فرد دیگر واگذار کنم.»
گل‌آغا، کاپی برگه‌های توزیع کرایه بخشی از زمین ساحه کودکستان را در اختیار ۸صبح قرار داده که براساس آن او در چند سال گذشته، سالانه بیش از ۴۰ هزار افغانی به دولت کرایه پرداخته است.
اما قاری هدایت‌الله می‌گوید که او زمین کودکستان را در سال ۱۳۹۰ براساس قباله شرعی خریداری کرده و این زمین تاکنون توسط شهرداری استملاک نشده است.
هدایت‌الله به ۸صبح گفت: «زمین کودکستان را براساس قباله شرعی خریدم و حکم محکمه نیز در مورد این زمین وجود دارد. زمین دولتی نیست و این زمین از سوی ریاست استملاک شهرداری به‌عنوان زمین شخصی تثبیت ملکیت و کروکی شده است. این موضوع از طریق ۵-۶ ارگان دولتی بررسی شده و هیچ مشکلی وجود ندارد.»
او می‌افزاید، پس از خرید زمین، از حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین حکم ساخت تانک تیل را نیز گرفته؛ اما اکنون در نظر دارد تا بالای این زمین دانشگاه خصوصی و بیمارستان بسازد: «این‌که گل‌آغا، مالک موتر شویی به دولت کرایه پرداخته این است که شهرداری به شکل موقت جایداد را تثبیت کرایه کرده و اکنون حکم دادگاه بالاتر از ریاست شهرداری کابل است.»
خبرنگار روزنامه ۸صبح تلاش کرد تا با انجنیر سیف‌الرحمان، رییس استملاک شهرداری صحبت کند اما موفق نشد.
در عین حال، سعید احمد فیضی، رییس استملاک شهرداری در زمان روح‌الله امان شهردار پیشین می‌گوید که زمین کودکستان مقابل سیلو، جزو جایدادهای دولت به شمار می‌رود.
انجنیر سید برهان، معاون ریاست کنترول ساختمان‌های اساسی شهرداری کابل نیز تایید می‌کند که زمین کودکستان مقابل سیلو در زمان داوود خان استملاک شده و ملکیت دولت می‌باشد.
آقای برهان به ۸صبح گفت: «زمین کودکستان پیش از این استملاک شده و ملکیت دولتی است، اما مشکل این است که هنوز هم در اطراف عبدالاحد واحد سرپرست شهردار کابل، افراد خاص یونس نواندیش حضور دارند و اجراات کاری می‌کنند. »

یونس نواندیش؛ مقصر اصلی ؟

با این همه، شماری از اعضای کمسیون مواصلات، مخابرات و امور شهرداری‌های مجلس نمایندگان میگویند که یونس نو‌اندیش شهردار پیشین کابل، مقصر اصلی در توزیع زمین کودکستان پنداشته میشود و این زمین به هدایت مستقیم نواندیش به هدایت‌الله توزیع شده است.
حاجی فرهاد صدیقی، از اعضای این کمیسیون می گوید که نواندیش با استفاده از افراد خاص خود، برخی از ساحات مهم در شهر کابل از جمله زمین کودکستان را ساخت‌وبافت کرده و در بدل پول هنگفتی به هدایت‌الله توزیع کرده است.
آقای صدیقی به ۸صبح گفت: «کمیسیون مواصلات و مخابرات در مورد، سکوت اختیار نکرده و دوسیه‌های اختلاس و حیف‌ومیل که توسط مقام‌های شهرداری به‌ویژه نواندیش صورت گرفته به نهادهای کشفی، عدلی و حتا ریاست‌جمهوری فرستاده است.»
او از محمد اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله می‌خواهد که دستور دهند تا کسانی که در شهرداری دارایی‌های عامه را حیف‌و‌میل کرده‌اند مورد پی‌گرد قرار بگیرند.
در مکتوب شماره ۴۲۳/۳۸۴، تاریخ ۲۲/۱۲/۱۳۹۳، کمیسیون مواصلات، مخابرات و امور شهرداری‌های مجلس نمایندگان عنوانی دادستانی کل کشور گفته که یونس نواندیش ساحه کودکستان را به حیث بلند‌منزل توزیع کرده است.
یک منبع موثق از ریاست امنیت ملی کابل که نخواست نام او در گزارش افشا شود می‌گوید که این ریاست تحقیقات خود را در مورد غصب زمین کودکستان و توزیع بلاک‌ها به‌شکل خودسر به دادستانی کل و اداره عالی مبارزه با فساد اداری فرستاده است.
این منبع به ۸صبح گفت: «ما گزارش خود را در مورد غصب زمین کودکستان و بلاک‌های مقابل سیلو تکمیل و به دادستانی کل و اداره عالی مبارزه با فساد اداری فرستاده‌ایم؛ اما تاکنون از نتیجه آن خبری نیست.»
۸صبح تلاش کرد تا با یکی از مسوولان دادستانی کل صحبت کند؛ اما موفق به این کار نشد .

صدور مجوز برای ساخت بلند منزل

با این همه، مسوولان ریاست ناحیه پنجم شهرداری کابل، در حالی که احاطه زمین کودکستان توسط قاری هدایت‌الله را خودسر و غیرقانونی می‌خوانند، می‌گویند که به تازگی او از مقام‌های شهرداری مجوز ساخت بلند‌منزل را گرفته است.
سارنوال هاشم، رییس ناحیه پنجم به ۸صبح گفت: «زمانی‌که غیرقانونی زمین کودکستان را احاطه کرده باشد، طبعا ما از آن جلوگیری می‌کنیم؛ اما ]قاری هدایت‌الله[، به تازگی مجوز ساخت بلند‌منزل را از ]مقام‌های شهرداری[ گرفته است.»
در حالی که مسوولان ریاست ناحیه پنجم شهرداری کابل می‌گویند که قاری هدایت‌الله مجوز ساخت بلند‌منزل را گرفته است، اما جمعه گل همدرد، آمر حوزه پنجم امنیتی شهر کابل می‌گوید تاکنون هیچ کسی اطراف زمین کودکستان را احاطه نکرده است. آقای همدرد گفت: «هر کسی اگر شکایتی دارد به حوزه پولیس مراجعه کند و پولیس مانع زورگویان می‌شود. »

ساخت بلند منزل در پارک سینما بهزاد

با این حال، یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که شماری از زورمندان حتا برخی از مکان‌های تاریخی شهر کابل را نیز غصب کرده‌اند.
براساس آمارهای وزارت اطلاعات و فرهنگ، حدود یازده سینمای دولتی در کابل وجود دارد و برخی از این سینماها فعال اند؛ اما وضعیت سینما بهزاد نگران‌کننده است.
طی دو سال گذشته، شماری از زورمندان، در تبانی با مقام‌های شهرداری کابل توانسته‌اند تا پارک سینما بهزاد در مربوطات ناحیه اول شهر کابل را غصب کنند. در حال حاضر، در پارک این سینمای تاریخی، بلند‌منزل غیرقانونی ساخته شده است.
انجنیر سید برهان، معاون ریاست کنترول ساختمان‌های اساسی شهرداری کابل می‌گوید که در زمان یونس نواندیش، به دلیل کنترول ساحات مهم نظیر پارکنیک سینما بهزاد، به شکل اجبار از این ریاست به ریاست ناحیه ۲۲ شهرداری تبدیل شده است .

تبدیل اجباری

آقای برهان به ۸صبح گفت: «به منظور نظارت و کنترول از ساختمان‌های خودسر یک سال توسط (نو‌اندیش)، به‌شکل خدمتی به ریاست ناحیه ۲۲ شهرداری که غیرپلانی و غیرقانویی است، تبدیل شدم. این موضوع به همه معلوم است، اکنون نیز اجراات کاری وجود ندارد، ریاست‌ها صلاحیت ندارند، شهردار پیشین هنوزهم نفوذ دارد و هر که کار قانونی کند شاید آن‌را زندانی نیز کند.»
به‌گفته او، سیدولی در حال حاضر حدود پنج بلند‌منزل را در پارکینگ سینما بهزاد به شماری از افراد طی مراحل کرده است.
اعضای کمیسیون مواصلات و مخابرات، سید ولی را یکی از افراد ویژه یونس نواندیش شهردار پیشین کابل میخوانند و مدعی هستند که سید ولی زمین پارکینگ سینما بهزاد و حدود سه جریب زمین دولتی در جوار لیسه امانی را با حمایت مستقیم نواندیش غصب کرده است.
صدیقی میگوید که سید ولی با حمایت نواندیش زمین افغان فلم را غصب کرده و در حال حاضر به کرایه داده است.
او افزود: «مقام‌های پیشین شهرداری کابل پارکینگ سینما بهزاد را نیز توسط سید ولی توزیع کرده و در حال حاضر در این پارک بلند‌منزل ساخته شده است.»
در مکتوب شماره ۴۲۳/۳۸۴، تاریخ ۲۲/۱۲/۱۳۹۳ کمیسیون مواصلات، مخابرات و امور شهرداری‌های مجلس نمایندگان عنوانی دادستانی کل کشور گفته شده که یونس نواندیش در خفا ساحه پارک سینما بهزاد را به افراد ویژه خود توزیع کرده است.
سید ولی هم‌چنان دو باب اپارتمان ۲۶ و ۲۷ ملکیت شرکت سهامی نساجی واقع جاده میوند را نیز غصب کرده است .

استناد قباله شرعی از طریق جعل و تزویر

ریاست عمومی قضایای دولت در مکتوب شماره ۶۰۴۱/۳۴۸۷، تاریخ ۹/۷/۱۳۹۰ عنوانی مقام شهرداری کابل گفته است: «سید ولی به استناد قباله شرعی که از طریق جعل و تزویر طی مراحل و ثبت دفاتر قضا گردیده راجع به ملکیت دو باب اپارتمان ۲۶ و ۲۷ ملکیت شرکت سهامی نساجی واقع جاده میوند، علیه شرکت مذکور اقامه دعوا کرده است. دیوان مدنی و حقوق عامه دادگاه مرافعه کابل طی قرار قضایی شماره ۲۹۱، تاریخ ۸/۱۰/۱۳۸۳ حکم را به نفع سید ولی و ضرر دولت صادر کرده؛ اما به اثر استیناف طلبی نماینده حکمی دولت دوسیه توام تا اعتراض جهت بررسی استینافی به دیوان حقوق عامه دادگاه استیناف ولایت کابل ارجاع گردیده است.»
در ادامه مکتوب آمده است: «دیوان مذکور طی قرار قضایی شماره ۳۴، تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۸۷، اپارتمان ۲۶ و ۲۷ را به نفع دولت و ضرر مدعی (سید ولی) فیصله کرده است.»
اما سید ولی با رد این ادعاها می‌گوید که در زمان طالبان ملکیت نساجی افغان را از طریق داوطلبی خریداری کرده و یکی از محاکم شهر کابل این زمین را به نفع او فیصله کرده است .

رد فیصله دادگاه

او در حالی که قرار شماره ۳۴ دیوان حقوق عامه دادگاه استیناف ولایت کابل را نمی‌پذیرد، گفت: «دولت یک بار دو اپارتمان را به نفع من صادر کرد و در حال حاضر ملکیت نزد من قرار دارد.»
منابع موثق در شهرداری کابل می‌گویند که سید ولی با حمایت آقای نو‌اندیش، حدود سه جریب زمین ریاست افغان فلم را که در جوار لیسه امانی موقعیت دارد نیز غصب کرده است.
سید ولی، به تاریخ ۵/۵/۱۳۹۰، عنوانی مقام شهرداری کابل عارض شده و از این مقام خواسته که بالای زمین مذکور اجازه ساخت‌وساز بدهند.
در بخشی از عریضه سید ولی آمده است: «موازی یک قعطه به مساحت سه جریب زمین که شامل قباله شرعی ۲۴/۲۳۹، تاریخ ۱۳/۳/۱۳۳۵ و قباله شماره ۷۰۹/۱۹۹، سال ۱۳۸۸ به اسم مایان (سید ولی و ورثه فاروق) که در ناحیه دهم واقع جوار لیسه امانی موقعیت دارد، اکنون می‌خواهیم جایداد مذکور را از مواد اعلی احاطه کنیم تا از تعرض افراد فرصت طلب مصون باشد، امید است که اعمار آن را بالای مراجعه مربوطه هدایت دهید.»
آقای نواندیش در پایان این عریضه بدون دستور بررسی قباله سید ولی نوشته است: «براساس قباله شرعی و طبق فیصله شورای اداری اجازه احاطه داده شود.»
یک منبع موثق از شهرداری کابل که نمی‌خواهد نام او درج گزارش شود می‌گوید که سید ولی این زمین را به یکی از سفارت‌خانه‌های خارجی ماهانه ۱۲۰ هزار دالر کرایه داده است.
در همین حال، سید ولی با رد این ادعاها می‌گوید که او حدود سه جریب زمین هم‌جوار لیسه امانی را ۹ سال پیش خریداری کرده و در حال حاضر قباله شرعی این زمین را در اختیار دارد.
سید ولی به ۸صبح گفت: «من از زمین هم‌جوار لیسه امانی قباله شرعی دارم، این زمین مربوط افغان فیلم نیست، بل زمین شخصی بود که نه سال پیش آن را خریداری کرده‌ام. »

تحریک نماینده گان توسط فرصت طلبان

او می‌افزاید که هیچ بلند منزلی در پارکنگ سینما بهزاد نساخته و شاید دیگران این کار را کرده باشد: «برخی از افراد مانند حاجی شفیق موضوعات را اشتباه به رسانه‌ها می‌دهند و فرصت طلب هستند. این شخص یک گروپ ساخته و برخی از اعضای کمیسیون مواصلات و مخابرات را نیز تحریک کرده و تمام روز موضوع شهرداری را به شکل نادرست آن برملا می‌کنند. من هیچ ارتباطی با نواندیش نداشتم و شهردار پیشین براساس قباله شرعی به من حکم احاطه زمین را داده است.»
اما حاجی شفیق می‌گوید که سید ولی فرد خاص نواندیش است و او با استفاده از مقام‌های شهرداری ساخت پنج بلند‌منزل را در پارکینگ سینما بهزاد به شماری از افراد طی مراحل کرده است.
او گفت: «سید ولی در جاده میوند با استفاده از قباله جعلی دو اپارتمان ملکیت نساجی افغان را نیز غصب کرده، سه جریب زمین افغان فلم را احاطه کرده و در ساخت بلند منزل‌ها در پارکنیگ سینما بهزاد نقش اساسی دارد. در عین حال زمین افغان فلم را احاطه کرده و به یکی از سفارت‌خانه‌های خارجی کرایه داده است.»
از سویی هم، سید ولی، تایید می‌کند که در حال حاضر زمین هم‌جوار لیسه امانی را به یکی از سفارت‌خانه‌ها به کرایه داده است .

بر گرفته شده از ۸ صبح

 

چپاول دارایی های مردم توسط زورمندان ، جنگ سالاران و مفسدین داخل حاکمیت

Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen
© Rahema نشر مجدد مضامین این صفحه با ذکر منبع مجاز است