سرمایه آریانا در گرو نقاب‌پوشان
تابان از پرداخت ۲٫۴میلیون دالر سر باز می‌زند

 

 

شنبه ۹ عقرب ۱۳۹۴ – رستگار

 

،صبح دریافته است که شرکت ایرانی تابان از بابت کرایه دو هواپیمای شرکت هوایی آریانا، ۲،۴میلیون دالر بدهکار است و این شرکت از پرداخت بدهکاری خود انکار می‌کند.
اسنادی که در اختیار ۸صبح قرار گرفته نشان می‌دهد که شرکت هوایی آریانا به تاریخ ۱۰ می سال ۲۰۱۴ دو هواپیمای ایربس ۳۱۰، به نام ویکتور و کیوبک را ساعت‌وار ۲۷۵۰ دالر امریکایی به شرکت ایرانی تابان کرایه داده است.
براساس قرارداد، شرکت تابان می‌تواند ماهانه ۲۰۰ساعت هواپیماهای آریانا را پرواز دهد. دو هواپیمای آریانا ماهانه ۱،۱میلیون دالر عاید دارند.
در قرارداد تاکید شده که شرکت تابان مکلف است در آغاز هر ماه پول ۵۰ درصد ۵۵۰ هزار دالر از بابت استفاده دو هواپیما را پیشکی بپردازد؛ اما یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که طی شانزده ماه گذشته، مسوولان شرکت تابان نه تنها که در آغاز هر ماه پول پیشکی نپرداخته؛ بل حدود ۲،۴میلیون دالر از بابت کرایه دو هواپیما از آریانا بدهکار است.
در قرارداد امضاهای نصیر احمد حکیمی، رییس پیشین آریانا و رضا عبدالله پور، رییس شرکت ایرانی تابان دیده می‌شود.

 

 

 

 


یک منبع موثق در شرکت هوایی آریانا که نمی‌خواهد نام او در گزارش ذکر شود می‌گوید که مسوولان تابان طی چند ماه گذشته، در کنار استفاده سوء از دو هواپیمای شرکت هوایی آریانا، از پرداخت ۲،۴میلیون دالر بدهکاری‌های خود خودداری می‌کنند.
این منبع به ۸صبح گفت: «متاسفانه مسوولان شرکت تابان از کم‌کاری‌ها و کارشکنی‌های مسوولان شرکت هوایی آریانا استفاده خوب کرده‌اند و اکنون بدهکاری شرکت تابان به ۲،۴میلیون دالر رسیده است.»
داوود سلطان‌زوی، مشاور ارشد رییس‌جمهوری در بخش ترانسپورت، هوانوردی و زیربناها اما می‌گوید که نصیر احمد حکیمی، رییس پیشین آریانا با شرکت تابان قرارداد امضا کرده است.
آقای سلطان‌زوی به ۸صبح گفت: «متاسفانه در قرارداد با شرکت ایرانی تابان سهل‌انگاری صورت گرفته است. در حال حاضر مشکلات مالی میان آریانا و تابان وجود دارد و رهبری کنونی شرکت هوایی آریانا در صدد این هستند تا مشکلات خود را با تابان حل کنند.»
انتقال نقاب‌پوشان
در همین حال، منابع موثق در شرکت آریانا می‌گویند که شرکت ایرانی تابان طی چند ماه گذشته، افراد مشکوک و نقاب‌پوشان را از میدان هوایی خمینی تهران، در کنار کشورهای ترکیه و امارات به کشورهای عراق و سوریه نیز فرستاده‌اند.
این گفته‌ها در حالی‌ مطرح می‌شود که دو ماه پیش برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی از حضور شماری از افغان‌ها در جنگ سوریه و عراق خبر دادند.
هم‌چنین در برخی از مکتوب‌های شرکت هوایی آریانا از انتقال افراد مشکوک توسط هواپیماهای این شرکت خبرداده شده است.
در مکتوب شماره ۵۱۴، تاریخ ۲۰/۴/۱۳۹۴ شرکت هوایی آریانا عنوانی شورای امنیت ملی آمده که شرکت ایرانی تابان افراد مشکوک و نقاب‌پوش را از طریق دو هواپیمای آریانا به خارج از کشور انتقال می‌دهد.
در مکتوب گفته شده است: «طوری‌که شما بهتر می‌دانید که هواپیماهای شرکت هوایی آریانا از دارایی‌های عامه به شمار می‌رود و باید از آن در جهت حفظ منافع ملی و شرکت هوایی آریانا استفاده گردد؛ اما متاسفانه به خاطر برآورده ساختن اهداف و منافع شخصی نصیر احمد حکیمی (رییس پیشین آریانا)، محمد حنیف و عمر مستور (رییس اداری آریانا) قرارداد دو هواپیما A310 را به شرکت خصوصی ایرانی تابان امضا کرده‌اند.»
در ادامه مکتوب تاکید شده است: «انتقال افراد مشکوک و نقاب‌پوشان توسط هواپیماهای آریانا مورد انتقاد پارلمان و سایر نهادهای معتبر دولتی قرار گرفته و تاکنون شرکت تابان بیش از ۲،۴میلیون دالر امریکایی کرایه به آریانا نپرداخته است. بنا به‌خاطر جلوگیری از سرمایه ملی در مورد سرنوشت اشخاص مذکور از مقام محترم طالب هدایت می‌باشیم.»
دستور تحقیق توسط محمد اشرف‌غنی
محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهوری در حکم شماره ۸۰۶ تاریخ ۳/۵/۱۳۹۴ دستور داده است که سهم‌داران شرکت هوایی آریانا (وزارت‌های مالیه، اقتصاد، پشتنی بانک و بانک ملی) موضوع را تحقیق و در صورت لزوم نتایج تحقیق را به سارنوالی ارایه کنند.
با آن‌که داوود شریفی، رییس شرکت هوایی آریانا فرستادن مکتوب یادشده را از آدرس شرکت آریانا به شورای امنیت ملی رد می‌کند؛ اما داوود سطان‌زوی، مشاور ارشد رییس‌جمهوی در بخش ترانسپورت، هوانوردی و زیربناها می‌گوید حکومت مصمم است که موضوع «انتقال نقاب‌پوشان و افراد مشکوک»، توسط هواپیماهای آریانا مورد بررسی قرار بگیرد.
آقای سلطان‌زوی به ۸صبح گفت: «اشخاصی که ]در مکتوب[ نام گرفته شده باید توسط سارنوالی مورد پی‌گرد قانونی قرار بگیرند تا قضیه به‌صورت دقیق روشن شود.»
او هم‌چنین می‌گوید که یکی از نمایندگان که عضو کمیسیون مواصلات و مخابرات می‌باشد نیز در قراردادهای شرکت هوایی آریانا دست دارد.
سلطان‌زوی گفت: «یکی از نمایندگان از قراردادهای آریانا استفاده سوء می‌کند و باید هیات عامل آریانا این موضوع را بررسی کند تا مشکل آریانا در بخش تخنیکی و مالی حل شود. »

عدم توجه حکومت

از سوی دیگر، اعضای کمیسیون مواصلات و مخابرات مجلس نمایندگان می‌گویند که آنان دوماه پیش از انتقال افراد مشکوک و نقاب‌پوش توسط هواپیماهای آریانا انتقاد کرده‌اند؛ اما حکومت در این مورد توجهی نکرده است.
قیس حسن، رییس کمیسیون مواصلات و مخابرات می‌گوید که آریانا با شرکت تابان به شکل غیرقانونی و خلاف منافع ملی قرارداد کرده و این قرارداد باید لغو شود.
آقای حسن به ۸صبح گفت: «تابان مکلف است که قرضداری خود را بپردازد و پس از آن آریانا باید این قرارداد را که غیرقانونی و خلاف منافع ملی است لغو کند.»
به‌گفته او، اعضای کمیسیون مواصلات و مخابرات روز یک‌شنبه، هفته آینده مسوولان شرکت هوایی آریانا را به این کمیسیون احضار خواهند کرد و در مورد انتقال نقاب‌پوشان به کشورهای عربی، پروسه حج، فساد در شرکت هوایی آریانا و دیگر قراردادهای این شرکت به‌صورت جدی صحبت خواهند کرد.
هم‌چنین، تقسیم‌اوقات پروازهای دو هواپیمای کیوبک و ویکتور شرکت هوایی آریانا نیز به ۸صبح رسیده که براساس آن تابان به وسیله این دو هواپیما بیشتر مسافران خود را از تهران و مشهد به شهرهای نجف و بغداد منتقل کرده‌ است .

 

 

یک سال و سه قرار داد یک سان

 

با این همه، شرکت هوایی آریانا طی یک‌سال گذشته، با سه شرکت سیاحتی و توریستی نیز قرارداد امضا کرده است.
شرکت توریستی سپهر، برای انتقال مسافران خود از کابل به مشهد خواهان به خدمت گرفتن یکی از هواپیماهای آریانا از نوع «بوینگ ۷۳۷» شده است.
در مکتوب شماره ۵۳۸۰/۳۶۲۸، تاریخ ۲۹/۷/۱۳۹۳ آمریت عمومی دفتر شرکت هوایی آریانا عنوانی ریاست مالی این شرکت نوشته است: «طی دو ورق اصل قرارداد «چارتر کامل» میان آریانا و شرکت توریستی سپهر برای انتقال مسافران در مسیر کابل- مشهد صورت گرفته به شما فرستاده شد.»
براساس قرارداد، شرکت سپهر هفته دو پرواز در هر ساعت ۱۱هزار دالر به شرکت هوایی آریانا می‌پردازد.
اما یک منبع موثق در شرکت هوایی آریانا می‌گوید گزارش‌هایی وجود دارد که در هنگام پرواز بوینگ ۷۳۷ آریانا از کابل- مشهد، بخش امنیت ایران در هواپیما دیده شده‌اند.
این منبع می‌افزاید پس از آن‌که اعضای کمیسیون مواصلات و مخابرات از انتقال افراد نقاب‌پوش توسط هواپیماهای آریانا انتقاد کردند، شرکت سپهر قرارداد خود را با آریانا لغو کرده است. اما پس از آن، شرکت سیاحتی و توریستی ماهان به‌منظور انتقال مسافران خود از کابل به مشهد، هواپیمای بوینگ ۷۳۷ آریانا را در هر ساعت ۱۱هزار دالر کرایه گرفته است.
این قرارداد نیز پس از سه ماه لغو شده است. سر انجام شرکت سیاحتی و توریستی به نام رومان که از وزارت اطلاعات و فرهنگ جواز گرفته، به آریانا عریضه کرده و پس آن هواپیمای بوینگ ۷۳۷ آریانا را به منظور انتقال مسافران از کابل به مشهد در هر ساعت ۱۱۵۰۰دالر کرایه گرفته است.
در حال حاضر این قرارداد پابرجاست و شماری از مسوولان شرکت هوایی آریانا می‌گویند که آریانا از امضای این قرارداد مفاد خوبی کرده؛ اما در بخش انتقال افراد آن شک و گمان‌هایی نزد آنان و برخی از نمایندگان مردم در مجلس ایجاد شده است .

در عین حال، پس از آن‌که کمیسیون مواصلات و مخابرات مجلس نمایندگان از انتقال افراد مشکوک افغان به کشورهای عراق و سوریه توسط هواپیماهای آریانا انتقاد کرد، قاسم شهبان مدیر مالی شرکت تابان، به تاریخ یک جولای سال ۲۰۱۵ طی ایمیلی به مسوولان آریانا گفته‌ است که بدهکاری‌های خود را به شکل اقساط می‌پردازند.
سندها نشان می‌دهد که قاسم شهبان، مدعی شده که طی دو ماه (از ماه جولای- اگوست) در هشت قسط حدود ۲،۲میلیون دالر را به آریانا می‌پردازند؛ اما با گذشت سه ماه هنوزهم شرکت تابان بدهکاری‌های خود را نپرداخته است.
در حالی که شرکت تابان گفته است که ۲،۲میلیون دالر بدهکار است، اما مسوولان شرکت هوایی آریانا تاکید می‌کنند که تابان ۲،۴میلیون بدهکار است.
مصطفی زرمتی، رییس مالی شرکت هوایی آریانا می‌گوید که از آغاز قرارداد تاکنون شرکت تابان ۲،۴میلیون دالر بدهکار است. آقای زرمتی به ۸صبح گفت: «شرکت تابان از آغاز تاکنون حدود ۲،۴میلیون دالر از بابت پروازها قرضدار است و مکلف به پرداخت همین مقدار است.»
با این حال، شرکت هوایی آریانا به‌منظور رسیدگی به مشکلات میان آریانا و شرکت تابان، محمد‌انور حبیب را به‌عنوان نماینده خود در تهران معرفی کرده است.
منابع موثق می‌گویند که محمد‌انور حبیب، نماینده شرکت هوایی آریانا در تهران براساس سفارش‌های مسوولان شرکت تابان عمل می‌کند.
آقای حبیب، مسوولیت‌های مالی، تخنیکی و هماهنگی شرکت تابان را با شرکت هوایی آریانا به عهده دارد. شماری از مسوولان شرکت هوایی آریانا می‌گویند که آقای حبیب طی چند ماه گذشته، بیشتر در خدمت مسوولان تابان بوده و براساس سفارش‌های آنان اقدام کرده است.
یک منبع موثق از شرکت هوایی آریانا به ۸صبح گفت: «انور‌ حبیب توسط آریانا به تابان معرفی شده؛ اما معاش‌ آقای حبیب توسط تابان پرداخته می‌شود و این شرکت ایرانی خانه و امکانات بیشتر نیز به آقای حبیب فراهم کرده است. به همین سبب آقای حبیب طی چند ماه گذشته، گزارش‌های متفاوت از پرواز هواپیماهای آریانا به کابل فرستاده است.»
خبرنگار روزنامه ۸صبح تلاش کرد تا با آقای حبیب صحبت کند؛ اما با تلاش‌های زیاد موفق به این کار نشد .

توقف هوا پیما ها

از سوی دیگر، یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که شماری از مسوولان شرکت هوایی آریانا بارها به تابان ایمیل فرستاده و خواهان دریافت پول شده‌اند.
مسوولان ریاست مالی شرکت هوایی آریانا در جریان پنج ماه گذشته، طی چند ایمیل از مسوولان ذی‌ربط خود خواسته که هواپیماها را در تهران توقف دهند.
مصطفی زرمتی رییس مالی آریانا، به تاریخ ۹/۱۴/۲۰۱۵ به آقای سکندری رییس عملیاتی آریانا گفته است: «پیلوت‌ها باید هواپیماها را متوقف کنند، در غیر آن شما (رییس عملیاتی) مقصر هستید.»
اما در ایمیل‌های شماری از مسوولان آریانا آمده است که عمر مستور، رییس اداری شرکت هوایی آریانا طی تماس تلیفونی به کاپیتان‌ها دستور داده که هواپیماها را توقف ندهند.
عبدالمتین، مدیر عملیاتی شرکت هوایی آریانا طی ایمیلی به تاریخ ۷/۱۱/۲۰۱۵، به شماری از مسوولان آریانا گفته است که کاپیتان‌ها براساس هدایت تلیفونی عمر مستور، رییس اداری این شرکت به کار خود ادامه می‌دهند.
مصطفی زرمتی، رییس مالی شرکت هوایی آریانا می‌گوید که او بارها به رییس این شرکت (داوود شریفی) و دیگر مسوولان مکتوب فرستاده و تاکید کرده تا هیاتی به منظور تصفیه حساب به تهران فرستاده شود.
آقای زرمتی گفت: «ریاست مالی از طریق مکاتیب و ایمیل‌ها به مسوولان آریانا گفته‌ است که یک هیات تشکیل شود تا حساب‌های مالی را با تابان تصفیه کند. ما خواهان این هستیم که هواپیماها توقف داده شود تا ایرانی‌ها حساب آریانا را تصفیه کنند.»
به‌گفته او، تاکنون به مکاتیب و ایمیل‌های ریاست مالی کسی توجه نکرده است.
با این همه، یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد که عاید شرکت هوایی آریانا بالای شرکت ایرانی تابان از ده می ۲۰۱۴ تاکنون ۱۳میلیون دالر می‌شود.
شرکت هوایی آریانا طی همین مدت، دو انجن به ارزش ۲،۲میلیون دالر از کمپنی

ترکش تخنیک خریداری کرده و این انجن‌ها را به ایران فرستاده‌ است .

سایه تحریم های امریکا علیه ایران بر اریانا

یک منبع موثق در شرکت هوایی آریانا می‌گوید که پولیس فدرال امریکا، انجن آریانا را متوقف ساخته است: «سال گذشته ایران توسط قدرت‌های غربی تحریم شده بود، زمانی‌که ما از کمپنی آپلو انجن خریداری کردیم و سپس پول آن را فرستادیم، این انجن توسط پولیس فدرال امریکا قید شد. امریکایی‌ها به دلیلی که این انجن به ایران فرستاده می‌شود آن را ضبط کردند. آریانا مجبور شد که دو انجن باقی مانده را از کمپنی ترکش تخنیک به ارزش ۲٫۲میلیون دالر بخرد.»
منبع می‌افزاید که تلاش‌ها جریان دارد تا به زودی انجن قید شده از امریکا دوباره به کابل بازگردانده شود.
این منبع ادامه داد: «آریانا طی شانزده ماه ۱۳میلیون دالر از بابت دو هواپیمای خود عاید کرده که ۲،۴میلیون آن را ایرانی‌ها نپرداخته‌اند. طی همین مدت حدود ۶،۳میلیون آن را صرف خرید سه انجن، سفریه پیلوت‌ها و ترمیم یکی از هواپیماها کرده است. هم‌چنین شرکت هوایی آریانا، حدود ۴۹۸هزار دالر دیگر را به سفریه پیلوت‌های خود به ایران اختصاص داده که به صورت کل عاید خالص آریانا طی همین مدت ۶،۷میلیون دالر بوده است.»
داوود سلطان‌زوی، نیز با تایید این موضوع می‌گوید که یک انجن آریانا توسط امریکایی‌ها ضبط شده است: «متاسفانه در این مورد دست‌بازی‌هایی صورت گرفته است. تحقیقات توسط آریانا شروع شده و کسانی‌که مقصر هستند مجازات خواهند شد.»
از سوی دیگر، سندهایی که به روزنامه ۸صبح رسیده نشان می‌دهد که شرکت هوایی آریانا به دلیلی که سکتگی در پروازهای داخلی و خارجی این شرکت صورت نگیرد، دو هواپیما از نوع ایربس ۳۲۰ را در هر ساعت ۲۴۰۰ دالر از کمپنیP7نیز چارتر کرده است

ضرر ۸،۱ میلیون دالری

سندهایی که به ۸صبح رسیده نشان می‌دهد که شرکت هوایی آریانا از تاریخ ۱۰می ۲۰۱۴ هم‌زمان با امضای قرارداد با تابان تاکنون حدود ۳۲میلیون دالر از بابت فروش تکت برای دو هواپیمای P7 عاید کرده و ۴۰،۱میلیون دالر مصرف کرده و در نتیجه حدود ۸،۱میلیون ضرر کرده است.
براساس یافته‌های ۸صبح «آریانا از ده می ۲۰۱۴ تاکنون ۳۲میلیون دالر از بابت فروشات تکت برای دو هواپیمای P7 عاید کرده است. هم‌چنین آریانا طی این مدت حدود ۱۵ میلیون دالر برای کرایه دو هواپیما پرداخته، ۱۸میلیون به‌منظور سوخت مصرف کرده، ۷۹۸هزار دالر به خاطر حق‌العبور از برخی از کشورها، ۱،۲میلیون دالر تهیه غذا برای مسافران، ۴،۳میلیون دالر نشست و پارکینگ هواپیماها، ۴۷۹هزار دالر بیمه و ۳۶۵ هزار دالر دیگر را به منظور در نظر گرفتن هوتل برای حمله پرواز مصرف کرده است. در مجموع آریانا بیش از ۴۰٫۱میلیون دالر مصرف کرده که با این حساب ۸٫۱میلیون دالر ضرر کرده است.»
شماری از مسوولان آریانا تایید می‌کنند که آریانا پس از به خدمت گرفتن دو هواپیمای P7، حدود ۸٫۱میلیون دالر ضرر کرده است.
با این همه، سندهایی که به ۸صبح رسیده نشان می‌دهد که شرکت تابان بر خلاف قرارداد به نام مشکل تخنیکی به ارزش ۷۲۸هزار دالر یکی از هواپیماهای آریانا را در تهران ترمیم کرده است .

ترمیم هواپیمای آریانا دون اجازه مسولان آن

در قرارداد تاکید شده که شرکت تابان حق ندارد بدون اجازه شرکت هوایی آریانا، در صورت بروز مشکل تخنیکی، هواپیماهای آریانا را ترمیم کند.
اما مسوولان شرکت تابان در سال جاری بدون در نظرداشت قرارداد و هدایت‌های مسوولان شرکت هوایی آریانا به هزینه ۳۰۰هزار دالر یک انجن را ترمیم و به ارزش ۴۲۸هزار دالر دیگر چوکی و «LCD» برای یکی از هواپیمای آریانا خریداری کرده‌اند.
کاپی‌ ده‌ها ایمیل‌ در اختیار ۸صبح قرار گرفته که براساس آن شماری از مسوولان شرکت هوایی آریانا از مسوولان تابان خواسته‌اند که از ترمیم هواپیما خود‌داری کنند.
باب شهروند امریکایی، رییس پیشین اجرایی شرکت هوایی آریانا به تاریخ ۱۵جولای سال جاری میلادی عنوانی علی رضا سعیدی، از مسوولان شرکت تابان و شماری از مسوولان دیگر آریانا گفته است: «تابان حق ندارد، بدون بررسی هواپیما از سوی شرکت هوایی آریانا آن ‌را ترمیم کند.»
مصطفی زرمتی، رییس مالی شرکت هوایی آریانا نیز بارها با فرستادن ایمیل به مسوولان شرکت تابان گفته است که بدون بررسی قبلی، تابان حق ندارد که هواپیما را ترمیم کند.
اما مسوولان تابان بدون در نظرداشت قرارداد و گفته‌های آقای باب و دیگر مسوولان آریانا به ارزش ۷۲۸هزار دالر یکی از هواپیماهای آریانا را ترمیم کرده است.
شماری از مسوولان شرکت هوایی آریانا می‌گویند که آنان مجبور شدند تا ۷۲۸هزار مصارف تابان را بپردازند .

عدم نظارت اریانا از هواپیما ها

شماری از مسوولان شرکت هوایی آریانا می‌گویند با آن‌که در قرارداد در هر ماه ۲۰۰ ساعت ذکر شده؛ اما براساس گزارش‌ها در برخی از ماه‌ها تابان بیش از ۲۰۰ساعت از هواپیماهای آریانا استفاده کرده؛ در حالی‌که کرایه ۲۰۰ساعت را پرداخته‌اند.
به‌گفته آنان، آریانا طی چند ماه گذشته از هواپیماهای خود نظارت نداشته‌ و قرار است که در ماه‌های آینده این قرارداد تجدید شود.
با این حال، داوود سلطان‌زوی می‌گوید که در کنار مشکلات مالی، مشکلات تخنیکی هواپیماهای آریانا یکی از چالش‌های جدی است که باید به این مشکل نقطه پایان گذاشته شود.
او گفت: «زمانی‌که یکی از هواپیماهای آریانا با مشکل تخنیکی روبه‌رو شد، ایرانی‌ها پس از ترمیم گفتند که عایدات خود را از دست دادند. اکنون آریانا در نظر دارد که در قرارداد تجدید نظر کند و در چوکات قوانین بین‌المللی هواپیماهای خود را کرایه دهد.»
نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان، اما می‌گویند که فساد مالی، اداری، حیف‌ومیل دارایی‌های عامه در شرکت هوایی آریانا بیداد می‌کند.
فرهاد صدیقی، عضو کمیسیون مواصلات و مخابرات از حکومت می‌خواهد که یک هیات با صلاحیت را تعیین کند تا «خیانت‌های صورت گرفته» را در شرکت آریانا بررسی و دوسیه‌های آن را به ارگان‌های عدلی بفرستند.
آقای صدیقی گفت: «متاسفانه در حال حاضر شرکت هوایی آریانا با مشکل جدی مواجه است. اگر سران حکومت وحدت ملی اراده جدی برای اصلاحات و رشد آریانا دارند، باید تغییرات اساسی در رهبری شرکت هوایی آریانا ایجاد کنند.»

 

 


 

چپاول دارایی های مردم توسط زورمندان ، جنگ سالاران و مفسدین داخل حاکمیت

Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen
© Rahema نشر مجدد مضامین این صفحه با ذکر منبع مجاز است