رییس‌جمهور: قانون اساسی قابل معامله نیست

  ظفرشاه رویی

 

اشرف ‌غنی، رییس‌جمهور کشور، به تقویت نقش زنان برابر با مردان در افغانستان تاکید کرده می‌گوید که ارزش‌های قانون اساسی برای زنان، قابل معامله نیست.
آقای غنی که روز شنبه، اول جوزا، در نخستین روز سومین سمپوزیم بین‌المللی توانمندسازی زنان و تقویت نقش آنان در جامعه افغانستان سخن می‌گفت، در عین حال تاکید کرد 
که نقش زنان در کشور، در یک روز تغییر نخواهد کرد. رییس‌جمهور غنی گفت: «زنان افغان باورمند به قانون اساسی و اساسات دین مبین اسلام استند. کسی شکی نداشته باشد که هر زن افغان تا آخرین قطره‌ی خون خود، از ارزش‌های مساوات در قانون اساسی دفاع خواهد کرد. قانون اساسی ما قابل معامله نیست. زن افغان حاضر نیست به عقب برود، زن افغان پهلو به پهلو با مرد افغان به پیش می‌رود. زن افغان تقاضا دارد که سهم مشخص، واضح و همه‌جانبه داشته باشد.»
سومین سمپوزیم بین‌المللی توانمندسازی زنان و تقویت نقش آنان در افغانستان، به دنبال برگزاری دو سمپوزیم بین‌المللی دیگر در نوامبر ۲۰۱۴ در اسلو و نوامبر ۲۰۱۵ در دانشگاه جورج تاون ایالات متحده امریکا، این بار در کابل تدویر یافته است. دو سمپوزیم قبلی به منظور تبادل نظر و شریک ساختن تجارب جامعه جهانی، پیرامون تقویت نقش زنان در افغانستان، برگزار شده بود.
در سومین سمپوزیم بین‌المللی تقویت نقش زنان، شماری از مقام‌های ارشد کشورهای تمویل‌کننده، از جمله نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان و پاکستان، وزیر خارجه ناروی و شماری از مقام‌های اتحادیه اروپا، افزون بر نمایندگانی شماری از کشورهای منطقه نیز شرکت دارند. این سمپوزیم قرار است روز یک‌شنبه نیز ادامه یابد.
رییس‌جمهور غنی در آغاز این سمپوزیم گفت که هدف زنان و مردان در افغانستان، داشتن جامعه اعتدال‌گرا است؛ جامعه‌‌ای که به‌گفته رییس‌جمهور در آن افراط و تفریط نباشد. رییس‌جمهور گفت که باید نظریات افراطی، دوباره این کشور را به گروگان نگیرد. آقای غنی می‌گوید: «نقش زن افغان در یک روز تغییر نمی‌کند؛ اما هر روز باید به پیش برود. ما باید معیارهای واضح داشته باشیم تا پیشرفت خود را خودمان اندازه‌گیری کنیم.»
رییس‌جمهور غنی، هم‌چنین از دست‌آوردهای حکومت در زمینه تامین نقش و حقوق زنان در کشور، یاد‌آوری کرد و گفت که هم اکنون، ۲۴۰ زن در افغانستان به‌عنوان قاضی کار می‌کنند.
اشرف ‌غنی در این سمپوزیم از مقام‌های دولتی نیز خواست تا تواضع و فرهنگ گوش‌دادن به مردم را یاد بگیرند. رییس‌جمهور گفت: «امروز مامور دولت، مخصوصا اراکین عالی‌رتبه دولت، باید تواضع و فرهنگ گوش‌کردن را یاد بگیرند. با وزیر شدن، با معین شدن، با سفیر شدن، با رییس‌جمهور شدن، هیچ نوع جایی برای زورگویی و برای این‌که فکر کنیم که از دیگران بهتریم، وجود ندارد. ما از کم‌ترین این خاک هستیم، از جهتی که مردم بالای ما اعتبار کردند، بهترین ما، مردم ماست. این فرهنگ تغییر، ایجاب می‌کند تا شیوه برنامه‌سازی ما و تطبیق آن فرق کند.»
در همین‌حال، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، می‌گوید نتیجه این سمپوزیم در کنفرانس‌‌های بین‌المللی بروکسل و وارسا ارایه خواهد شد. آقای ربانی افزود که توجه به وضعیت زنان از اولویت‌های دولت به شمار می‌رود و یکی از عناصر مهم در سیاست خارجی و روابط بین‌المللی دولت افغانستان به حساب می‌آید. وزیر امور خارجه گفت: «سمپوزیم کابل فرصتی است تا پیرامون مهم‌ترین موضوعات حقوق بشری زنان از جمله چالش‌ها و فرصت‌ها در عرصه ارتقای توانایی‌های اقتصادی زنان، دست‌یابی آنان به خدمات صحی، آموزش و تحصیلات، مشارکت فعال و تاثیرگذار زنان در عرصه سیاسی و حضور موثر آن‌ها در دستگاه عدلی و قضایی بحث و تبادل نظر صورت گیرد. نتایج بحث این سمپوزیم تحت عنوان سفارش‌های سمپوزیم کابل، به دو نشست مهم جولای ۲۰۱۶ در وارسا و نشست اکتوبر ۲۰۱۶ وزیران خارجه ناتو در بروکسل، ارایه می‌شود تا دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی بتوانند برای گنجانیدن و اجرایی‌ساختن این سفارش‌ها تدابیر لازم را رویدست گیرند.»
هم‌چنین بورگی برندی، وزیر امور خارجه ناروی، در سمپوزیم بین‌المللی توانمندسازی زنان در کابل گفت که دولت افغانستان، به تامین حقوق زنان در کشور متعهد است و تلاش‌های زیادی در این راستا انجام داده است. آقای برندی در عین حال تاکید کرد که هرچند حکومت وحدت ملی نیز در زمینه بهبود وضعیت زنان و زمینه‌سازی برای دسترسی به حقوق اساسی‌شان تعهدهای مشخصی داشته است، اما هنوزهم افغانستان یک مکان مصون برای زنان به شمار نمی‌رود.
ریچارد اولسن، نماینده ویژه رییس جمهور ایالات متحده امریکا در امور افغانستان و پاکستان نیز، در این سمپوزیم گفت که زنان می‌توانند در تمام عرصه‌ها در توسعه‌ی کشور نقش بگیرند، اما باید فرصت‌ها و زمینه‌ها برای سهیم‌گیری آنان مساعد شود. آقای اولسن می‌گوید که سهم‌گیری زنان در اجتماع، طی پانزده سال اخیر، باعث پیشرفت‌های زیادی در افغانستان شده است.
نماینده ویژه رییس‌جمهور امریکا در امور افغانستان و پاکستان، به ادامه‌ی کمک کشورش برای توانمندسازی زنان در افغانستان تاکید کرد.

 
 

چپاول دارایی های مردم توسط زورمندان ، جنگ سالاران و مفسدین داخل حاکمیت

Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen
© Rahema نشر مجدد مضامین این صفحه با ذکر منبع مجاز است