محمدعزیز شیرزاد

 

 

محتوای مذاکرات صلح بین الافغانی چه خواهد بود ؟

 

دور اول مذاکرات صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان بر سر خروج احتمالی قوت های نظامی امریکا از افغانستان ، دچار سکته گی و بی اعتمادی میان طرفین گردید . در دور دوم این مذاکرات امریکا تا حدودی  درستراستژی خود  تجدید نظر کرده و اغاز مذاکرات طالبان با دولت افغانستان را نیز مطرح نمود . مطابق مفاد موافقتنامه امضا شده میان طرفین ، ازادی پنج هزار زندانی طالب که در جبهات جنگ و حین اجرای عملیات تروریستی توسط نیرو های امنیتی گرفتار گردیده بودند را پیش شرط اغاز مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان قید گردیده است . 

فراموش نباید کرد که طالبان در اغاز حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نبوده و همان اصطلاح را که جنرال حمید گل رئیس استخبارات  ان وقت پاکستان در دهه هفتاد میلادی در زمان جهاد در برابر حکومت داکتر نجیب الله استعمال میکرد ، تکرار نموده و دولت افغانستان را «‌اداره کابل » نامیده و از مذاکره با ان خوداری می نمودند . 

طالبان در اوایل مذاکرات بالای خروج نیرو های نظامی ایالات متحده امریکا تاکید کرده و با سماجت از مذاکره با دولت مرکزی افغانستان سرباز میزدند . ولی با گذشت زمان و اغاز دور دوم مذاکرات زیر فشار ولی نعمتان خود نا چار راه مذاکره و مفاهمه با دولت را در پیش گرفتند . شاید طالبان تلاش داشتند از این طریق و با پافشاری بالای عدم مذاکره با دولت افغانستان به امتیازات بیشتر دست یافته و از موضع قویتر با دولت کنار ایند که تا حدودی چنین هم شد . 

انچه مسلم است کمپاین انتخابات ریاست جمهور امریکا و فشار اذهان عامه در ان کشور باعث گردیده که نماینده دولت امریکا در امور افغانستان ( زلمی خلیل زاد ) تلاش نماید تا موافقتنامه امضا شده با طالبان نهایی و اجرایی گردیده و هم چنان مذاکرات قریب الوقوع میان طالبان ودولت افغانستان زیر فشار سازمانهای استخباراتی اغاز و به پیش برود . اینکه نتایج بدست امده از این گفتگو ها تا چه حد مشکل مردم افغانستان را حل کرده و جنگ و برادر کشی به پایان میرسد ، کدام تضمین در زمینه وجود ندارد . هم چنان واضح نیست که خطوط سزخ طرفین در این مذاکرات چه خواهد بود ؟

ـــ رویداد های داخلی و خارجی 

Druckversion Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen Diese Seite weiterempfehlen
© Rahema نشر مجدد مضامین این صفحه با ذکر منبع مجاز است